Proč používat přírodní kosmetiku?

Jednoduše řečeno, při její výrobě se nepoužívají látky, které by škodily našemu tělu, přírodě, ani životnímu prostředí.

Je pro tělo naprosto přirozená a minimalizuje tím vznik kožních alergií, nebo ekzémů. Ideální volba pro lidi trpící kožními problémy, nebo pro ty, kteří mají suchou, citlivou a problematickou pleť. Ale jednou z hlavních výhod je to, že díky svému složení je vhodná naprosto pro každého.

Ikdyž občas se může stát, že člověk je alergický na nějaký olejíček či bylinku a může způsobit alergickou reakci, avšak můžete si být jisti, že jste nijak neohrozili svou pokožku, ani zdraví.

 

org2

 

Co zajišťují certifikáty přírodní kosmetiky?                                                                                                                                                  

V certifikované přírodní kosmetice nenajdete konzervační a synteticky vyrobené látky, barviva, silikony ani jiné ropné složky. Všechny produkty, které podléhají kritériím k získání certifikátů se zavazují k použití jen přírodních látek. Nejznámější certifikace je například EcoCert, CPK, BDIH, NaTrue, nebo EcoCert Cosmos Natural, která má velmi přísná kritéria. Nejen že je kladen důraz na složení, ale i na recyklovatelnost obalového materiálu.

Aby produkt certifikát získal, nesmí spolu s látkami uvedenými výše obsahovat:

 • GMO – geneticky modifikované organismy
 • suroviny testované na zvířatech
 • suroviny z mrtvých zvířat

Co naopak musí obsahovat je převážná část složek přírodního původu a alespoň část z nich z bio zemědělství.                          ECOCERT

Péče o pleť

Pleť je velice citlivé místo a každá žena by si jej měla pořádně hýčkat. Na pleť je nejlepší kombinace rostlinných olejů a másel, výtažků z rostlin, bylin a éterických olejů.

Když si porovnáme například konvenční běžný odličovač obličeje, tak pleť sice vyčistí, ale zároveň z pleti sundá ony přirozené kožní oleje a pleť totálně vysuší.
Určitě se Vám to už po použití nějakého produktu stalo ...
Naproti tomu přírodní odličovače jsou šetrnější, nesmývají přirozený kožní film a obsahují navíc pečující složky.

Přírodní pleťové krémy nebo oleje sice nemají rychlý vyhlazovací efekt, jako konvenční krémy se silikony, zato jsou jejich účinky dlouhodobé a předcházejí různým kožním problémům, ať už se jedná o akné, vrásky nebo vysušenou pleť. A co víc, i tyto přírodní krémy při vhodném výběru a pravidelném používání mohou skutečně s vaší pletí dokázat zázraky. 

 

Péče o tělo

Kůže je největší orgán, skrze který se do našeho těla může dostat nejvíc škodlivých látek. Už jen proto bychom měli zvážit, co vlastně na sebe "patláme".
Přírodní kosmetika přitom co se účinků a výživy pokožky týče, funguje mnohem lépe, něž konvenční kosmetika.

 

Péče o vlasy

Strašákem všech strašáků u produktů na vlasy jsou silikony a sulfáty, což jsou látky, které v přírodní kosmetice nenajdete.

Silikon sice vyhlazuje vlasové vlákno, ale často se stává, že zůstávají na pokožce hlavy, kde vytvářejí vrstvu, přes kterou se ke kořínkům nedostane dostatečná výživa.

Sulfáty nebo jinak řečeno pěnidla mají zapříčinění vysoušení pokožky hlavy, která se stává citlivější a vlasy se rychleji mastí. Při vysoušení pokožky hlavy se ztrácí jejich přirozený maz, který je potřebný pro výživu vlasové pokožky, vlasové kořínky a vlasy celkově, aby byly zdravé. Při ztrátě vlastního mazu se často vyskytují lupy, svědění a paradoxně se vlasy častěji mastí, protože se snaží rychle vyrábět maz, který tam chybí.

V konvenční kosmetice nejčastěji naleznete SLS (sodiumlaurylsulfát) a SLES (laurethsulfát sodný).
I přírodní kosmetika používá různé pěnidla, avšak ty které jsou šetrné k pokožce hlavy, nedráždí a nevysušují.

Toluen je chemikálie běžně se vyskytující v lacích na nehty a barvách na vlasy. Jedná se o rozpouštědlo, které může být toxické pro imunitní systém a může způsobovat vrozené vady.

 

bc2dc42e3a90fe3c8046f42ef67690b0

 

Výhody přírodní kosmetiky:

 

Nenarušuje hormonální rovnováhu

- Ano, skutečně používání nesprávných kosmetických výrobků může narušit hormonální rovnováhu a může vést k estrogenové dominanci u žen i mužů.

Estrogenová dominance u žen má za následek řadu nepříznivých důsledků jako je:

 • zvýšené ukládání tuků ( břicho, stehna)
 • hypoglykémie
 • vypadávání vlasů
 • nepravidelný menstruační cyklus
 • endometrióza, osteoporóza
 • časté změny nálad
 • snížené sexuální libido, neplodnost
 • zvýšené riziko vytvoření děložního myomu

Estrogenová dominance u mužů má za následek řadu nepříznivých důsledků jako je:

 • větší ukládání tuků (břicho, nárůst prsní žlázy)
 • snížení svalové hmoty
 • vypadávání vlasů
 • poruchy erekce
 • nedostatek motivace a emoční stability
 • úzkosti, depresivní stavy, únava a poruchy spánku
 • nízká hladina testosteronu ( neplodnost, nízké libido)

 Aby organismus mužů správně fungoval musí být poměr estrogenu a testosteronu v rovnováze.

 

 

Má lepší dlouhodobé účinky

Díky kvalitě používaných surovin a velkému množství výživných látek jsou především z dlouhodobého časového horizontu, účinky přírodní kosmetiky podstatně větší. Když budete používat produkty, které zvýší obranyschopnost pleti, harmonizují její funkce a zbytečně ji nedráždí, neuvidíte efekt možná hned na druhý den, ale po nějakém čase si ho budete užívat neustále.
V přírodní kosmetice nejde totiž o okamžité zlepšení, ale o dlouhodobé uzdravení a přiznejme si to ... chceme pleť, která je čistá, zdravá a stárne co možná nejpomaleji. Přírodní kosmetika dokáže zajistit výsledky, které trvají.

 

Vyplatí se i finančně

S přírodní kosmetikou ale nakonec ušetříte mnohem víc. Jak je to možné?
Na levném produktu šetříte jednorázově, ale přírodní kosmetika se vám vyplatí dlouhodobě. Běžné produkty totiž problémy většinou jen maskují a v horším případě místo nich vyvolávají jiné.
Přírodní kosmetika se naopak snaží dostat tělo do kondice tak, aby pleť i vlasy byly zdravé a dokázaly se o sebe postarat především samy.

Krom výše zmíněných je přírodní kosmetika také:

 

Jaké zdravotní problémy může způsobit nadužívání konvenční kosmetiky plné toxických látek?

 • kožní alergie
 • rakovina
 • neplodnost
 • vrozené vady
 • reprodukční problémy
 • kognitivní poruchy
 • již zmíněná estrogenová dominance

866295c9ab0de406d886d5d843f1ff5b

Závěr 

Nemusíme hned vyházet všechny produkty z koupelny a nakoupit množství přírodních produktů. Je to jako s dietami, co je nárazové a hned omezující, tak nikdy nevydrží dlouhodobě. Proto postupujte postupně a začněte tím, že spotřebujete produkty doma a nahraďte klasický sprchový gel z drogerie za přírodní, postupujte dál na vlasovou kosmetiku, pleť, zkoušejte různé značky a najděte si tu která Vám sedne. 

Když už máte pečující kosmetiku zvládnutou, zkuste se zaměřit i na další produkty, které přichází do styku s naší kůží. Například make-up, přípravky na praní, čistící prostředky, dámské intimní potřeby, atd.

Pokud nebude hned všechno perfektní, nedělejte si z toho hlavu. Každý malý krůček se počítá, každý vyměněný konvenční produkt za přírodní má na naši kůži i zdraví pozitivní vliv.

Nakupujte a používejte přírodní produkty s pocitem, že něco děláte sami pro sebe, pro své zdraví, i pro své okolí. 

 

Zdroje

https://www.cdc.gov/niosh/topics/skin/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18811683/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22237600/
https://www.healthline.com/health/paraben-free#_noHeaderPrefixedConten